Dostawcy aplikacji dla przedsiębiorstw będą korzystać z cyfrowej transformacji – prognozuje IDC. Do 2024 r. średnia roczna stopa wzrostu przychodów na tym rynku ma wynieść 3,4 proc., co przełoży się na niebagatelną sumę 265,7 mld dol. globalnie. Jak wyjaśnia analityk, oprogramowanie dla przedsiębiorstw jest fundamentem procesów biznesowych, działań pracowników i relacji z klientami.

Pięciu liderów

W 2019 r. wzrost rynku aplikacji dla przedsiębiorstw był większy niż w prognozie na kolejne lata – jego wartość zwiększyła się o 7,5 proc., do 224,6 mld dol. Dane obejmują systemy ERM, CRM, aplikacje z obszaru technologii, łańcucha dostaw i produkcji.

Najwięksi dostawcy na światowym rynku według IDC to SAP (7,7 proc. udziału wartościowo w ub.r.), Oracle (5,1 proc.), Salesforce (5 proc.), Intuit (3 proc.) i Microsoft (2,1 proc.).

Szanse na wzrost coraz bardziej w chmurze

Przewiduje się, że zwłaszcza software oferowany w chmurze publicznej będzie silnie zyskiwać na popularności – jego udział w rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw zwiększy się z 40,3 proc. w 2019 r. do 56,8 proc. w 2024 r. Tym samym szanse rozwoju dla dostawców coraz bardziej będą związane z cloud computingiem. Przedsiębiorstwa będą zainteresowane nowymi możliwościami zastosowań oprogramowania, jakie vendorzy oferują w takich obszarach jak big data, analityka czy uczenie maszynowe.

Ponadto dostawcy będą dążyć do automatyzacji aplikacji na coraz niższym poziomie. W ocenie analityków będzie to kluczowy czynnik pozycjonowania dostawców na rynku.