Aż 48 proc. specjalistów IT źle ocenia styl zarządzania i komunikację w firmach, jednak 52 proc. ma na ten temat dobre zdanie – według raportu No Fluff Jobs „Kultura w IT”.

Większość tego nie wytrzymuje

Jak się okazuje, opinie krążące w branży na ten temat zarządzania, kultury organizacyjnej i warunków pracy w danej firmie mają kluczowe znaczenie dla pozyskania i zatrzymania fachowców – aż 59 proc. specjalistów IT przyznaje, że zaczęło rozglądać się za nowym zajęciem, gdy kultura panująca w firmie im nie odpowiadała.

Co 3 specjalista IT poszukiwał informacji o kulturze firmy już na etapie przeglądania ofert pracy w sieci, a 65 proc. z powodu słabego zarządzania zmieniło pracę.

.

To jakie warunki pracy mają fachowcy ma duże znaczenie dla przedsiębiorstw ze względu na rosnący popyt na specjalistów. Liczba ofert dla branży IT na nofluffjobs.com w 2020 r. przekroczyła 26 tys. w skali roku i była o 60 proc. wyższa niż w 2019 r.

„Szczególnie poszukiwani byli seniorzy, dla których wiarygodność pracodawców stała się jeszcze bardziej istotna” – zauważa Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 

Tylko 24 proc. pracowników z długim stażem dobrze ocenia zarządzanie

Ocena zarządzania w firmie różni się w zależności od stanowiska i doświadczenia. Nie podoba się zwłaszcza stażystom (37 proc. nie jest zadowolonych z poziomu zarządzania), bardziej pozytywnie oceniają ją szefowie zespołów (25 proc.).

Dobrze ocenia zarządzanie 32 proc. osób ze średnim doświadczeniem (midzi), ale tylko 24 proc. pracowników z długim stażem pracy (seniorzy).

Marnie z komunikacją

Okazuje się także, że w firmach występuje spory problem niewystarczającej komunikacji – wskazało na niego 51 proc. respondentów. Tylko 18 proc. go nie dostrzega.  

I tak na pytanie, czy istnieje cykliczny przepływ informacji między innymi zespołami w firmie w zakresie prowadzonych projektów, aż 50 proc. stażystów odpowiedziało, że tak lub raczej tak.

Im bardziej doświadczeni specjaliści, tym gorsze były oceny dotyczące komunikacji w firmie. 

Przyjęło się, że to firmy badają culture fit kandydatów i decydują, czy dana osoba będzie pasować do zespołu, ale powinno to działać w obie strony” – mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Mikrozarządzanie zmorą fachowców
Obecnie ważnym negatywnym zjawiskiem jest mikrozarządzanie (micromanagement) – zarządzanie z przesadną dbałością o szczegóły, a z drugiej strony brak decyzyjności osoby, której to zarządzanie dotyczy.

65 proc. z powodu słabego zarządzania zmienia firmę

Z badania No Fluff Jobs wynika, że co 3. osoba z branży IT doświadcza mikrozarządzania na własnej skórze. Dla 65 proc. z nich jest to powód do zmiany pracy. W przypadku 21 proc. respondentów decyzyjność nie jest respektowana w zespole.

Sami nie wiedzą, czy są zadowoleni

Z badań No Fluff Jobs wynika także, że 56 proc. obecnych menadżerów i kierowników zespołu (team leaderów) awansowało na stanowisko w ramach rekrutacji wewnętrznej, w toku której kierownikiem zespołu zostaje doświadczony deweloper. 

 „Ponad 70 proc. leaderów w IT przyznaje, że nie przeszło szkolenia z dziedziny zarządzania, jednocześnie 40 proc. z nich nie jest w stanie określić, czy jest zadowolona z awansu na wyższe stanowisko” – dodaje Marta Steiner Head of Product Management, No Fluff Jobs.

Poczucie bezsilności specjalistów

Co gorsza, badania pokazują, że 52 proc. pracowników branży IT ma poczucie, że nie ma wpływu na to, co dzieje się w firmie.

Nic więc dziwnego, że prawie 50 proc. specjalistów IT  nie czuje się związanych z firmą, w której pracuje.

Niemal połowa badanych odpowiedziała również, że styl zarządzania w organizacjach jest nieodpowiedni.

Problem ten najbardziej doskwiera specjalistom na poziomach mid i senior” – dodaje Maja Gojtkowska, ekspertka branży HR. – „Są to osoby z kilkuletnim doświadczeniem w branży i nierzadko też kilkuletnim stażem w jednej organizacji, więc łatwiej mogą wyciągać wnioski na temat tego, czy styl i sposób komunikacji w firmie pomaga im sprawnie działać czy obniża ich efektywność” – zaznacza.