4 benefity w branży IT, które najbardziej zyskały na znaczeniu
Sprawdzono, jak w minionych 5 latach zmieniły się benefity oferowane przez pracodawców IT.
Na znaczeniu zyskały korzyści ułatwiające życie poza pracą.
Od 2021 r. do 2026 r. zmieniały się benefity oferowane pracownikom IT – wynika z analizy theprotocol.it.
Kiedyś np. firmy chętnie eksponowały np. dostęp do strefy relaksu (37 proc. ogłoszeń w 2021 r.) czy gier wideo (18 proc.). Natomiast już po rekrutacyjnym boomie, ale przy utrzymującym się niedoborze talentów i luce kompetencyjnej, benefity coraz silniej wspierały działania retencyjne firm. Równolegle zmniejszała się widoczność w ogłoszeniach świadczeń o wysokim potencjale wizerunkowym.
W ostatnich 5 latach najmocniej wzrosły benefity dla pracowników IT, takie jak:
1 fundusz oszczędnościowy (+6,23 p.p.),
2 dodatkowy urlop (+5,79 p.p.),
3 świadczenia socjalne (+5,08 p.p.),
4 dofinansowanie wypoczynku (+3,62 p.p.).
Sugeruje to, iż na znaczeniu w ostatnich latach zyskały korzyści ułatwiające ludziom IT życie poza pracą. Jeden z największych spadków odnotowały natomiast strefy relaksu w firmie (19 proc. w 2026 roku). Za to spotkania integracyjne cieszą się taką samą popularnością jak 5 lat temu. Były w 65 proc. ofert w 2021 r., i tylko 0,84 p.p. mniej w 2026 r.
Benefity pomagają ocenić wartość oferty
„Dziś, przy stabilizacji wynagrodzeń w branży i dyrektywie dotyczącej równości płac, ciężar rozmowy o benefitach przesuwa się w stronę Total Rewards Statement, czyli komunikacji pełnej wartości oferty. To istotna zmiana, bo pracownicy często nadal nie mają świadomości, z jakimi korzyściami wiąże się pakiet świadczeń” – podkreśla Joanna Dylicka, menedżer zespołu ds. procesów obsługi klienta w theprotocol.it.
„Większy udział benefitów, które wspierają pracownika, sprawia, że łatwiej ocenić zwrot z inwestycji, uwzględnić je w Total Rewards Statement i odpowiednio zakomunikować ich wartość zespołowi. To pokazuje też większą świadomość branży i traktowanie benefitów jako integralnego składnika oferty, która ostatecznie powinna się przełożyć na większą efektywność biznesu” – uważa Piotr Trzmiel, dyrektor ds. rozwoju biznesu w theprotocol.it.
Podobne aktualności
163 tys. zwolnionych w branży IT w 2026 roku
"Wall Street przestało karać za zwolnienia w momencie, gdy firmy nauczyły się nazywać je strategią AI” - komentuje ekspert.
Ponad 90 tys. zwolnionych w branży IT z powodu automatyzacji pracy
„Sztuczna inteligencja stała się domyślnym wytłumaczeniem redukcji zatrudnienia w tym roku" - zauważa ekspert.
13 ofert wybranych w przetargu na body leasing w PARP
PARP wybrała wykonawców do zawarcia umowy ramowej w przetargu na wynajem kompetencji IT.
