Dostawy komputerów zmniejszyły się w I kw. 2023 r. o 33 proc. r/r, do 54 mln szt. – według Canalys. To jeszcze głębszy dołek, niż wg wstępnych danych IDC (-29 proc. r/r) i czwarty z rzędu kwartał dwucyfrowych spadków.

Słaby sezon świąteczny pod koniec 2022 r. przeciągnął się na nowy rok. Ponieważ popyt na komputery pozostawał ograniczony, priorytetem była wyprzedaż zapasów. Stąd dostawy notebooków odnotowały 34-procentowy spadek rok do roku, do 41,8 mln szt. Nieco lepiej wypadły desktopy (-28 proc. r/r, do 12,1 mln szt.).

Canalys spodziewa się, że w I kw. 2023 r. dołek będzie najgłębszy w tym roku, ale w drugim półroczu rozpocznie się ożywienie i nabierze rozpędu w 2024 r.

Spore zapasy sprzętu u partnerów

Większość problemów, które nękały branżę w drugiej połowie ubiegłego roku, przeciągnęła się na początek 2023 roku” – mówi Ishan Dutt, starszy analityk w Canalysie.

Według niego partnerzy handlowi informują, że u nich zapasy PC zmniejszają się, ale nadal pozostają wysokie.

Otóż 39 proc. partnerów ankietowanych przez Canalys w styczniu 2023 r. zgłosiło, że ma zapasy komputerów na ponad 5 tygodni, w tym 18 proc. na 9 tygodni lub więcej.

Popyt we wszystkich segmentach klientów pozostaje osłabiony. Zdaniem Canalysa w krótkim terminie zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa będą ostrożni z wydatkami na nowe komputery, jednak w IV kw. 2023 r. spodziewane jest znaczące ożywienie na rynku.

Analitycy uważają, że rynek PC ma mocne fundamenty, które są filarem długoterminowego wzrostu. Znacznie większa baza sprzętu po pandemii, przejście na Windows 11 i popyt ze strony edukacji będą najważniejszymi czynnikami powodującymi ożywienie w 2024 r. i później.

Lenovo przed HP, potężny spadek Apple’a

Lenovo z udziałem na poziomie 24 proc. było liderem globalnego rynku PC pomimo spadku o 30 proc. r/r. Najgłębszy dołek w czołówce zaliczył jednak Apple. Liczba komputerów Mac dostarczonych na rynek zanurkowała aż o 46 proc. r/r.