Ponad połowa (54 proc.) polskich przedsiębiorstw nie wdrożyła odpowiedniej strategii niszczenia urządzeń IT. Aż 25 proc. stara się czyścić dane z wycofanego z użytku sprzętu na własną rękę w swojej siedzibie (wygląda na to, że wiertarka i młotek nadal są w modzie). Jednak organizacje nie dysponują specjalistycznymi kompetencjami, nie kontrolują zasobów w całym cyklu ich życia, a do tego przechowują nadmiar zbędnych zasobów – według badania Iron Mountain. Mimo rozwoju chmury wciąż blisko 23 proc. pytanych przedsiębiorców przyznaje, że trzyma wrażliwe dane na urządzeniach w swojej firmie.

Wprawdzie większość (63 proc. ) ankietowanych przedsiębiorców korzysta z usług podmiotów zewnętrznych w celu usuwania danych, jednak 37 proc. nie ma pewności, czy stosowane procedury są bezpieczne.

Co istotne, wątpliwości mają nie tylko podmioty, które próbują niszczyć zbędne rekordy własnymi rękami. Obawy są sygnalizowane także przy zlecaniu utylizacji na zewnątrz, co wynika z braku strategii zarządzania zasobami IT.

Według Iron Mountain najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie ryzyka jest przeprowadzenie audytu, a następnie opracowanie zaawansowanej strategii zarządzania zasobami.

Eksperci twierdzą, że kluczowe dla zapewnienia ochrony firmowym zasobom jest zidentyfikowanie obszarów o krytycznym znaczeniu dla ich bezpieczeństwa, w tym bezpiecznego niszczenia sprzętu IT.