Ze strony rządowej padła kolejna obietnica zasilenia gospodarki i branży potężnymi środkami na cyfryzację. Mianowicie zostanie uruchomiony program pożyczkowy warty 700 mln euro. Firmy będą mogły wykorzystać te pieniądze na transformację chmurową – zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński według PAP.

Niebagatelna kwota ok. 3,2 mld zł ma więc zasilić rynek m.in. dostawców usług związanych z migracją i transformacją do chmury.

Janusz Cieszyński nie podał szczegółów dotyczących oferty i finansowania pożyczek. Zapewnia natomiast, iż będą należeć do najtańszych instrumentów na rynku.

W minionym miesiącu minister zapowiedział również „największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu”. Konkursy mają ruszyć w połowie roku.

Nadal natomiast w związku ze sporem polskich władz z Brukselą zablokowane są środki z KPO, gdzie w komponencie transformacji cyfrowej czeka na wprowadzenie na polski rynek 4,9 mld euro (ok. 22,5 mld zł) na inwestycje, których realizacja musi zakończyć się do sierpnia 2016 r.

Przypomnijmy, że zamówienie na 394 tys. laptopów dla uczniów warte 1,2 mld zł jest realizowane w ramach komponentu C „Transformacja cyfrowa” Krajowego Planu Odbudowy, mimo że Komisja Europejska póki co nie zgodziła się na odmrożenie tych funduszy. Wydatki są realizowane na zasadzie prefinansowania, czyli płacenie za działania, które ostatecznie mają zostać sfinansowane ze środków europejskich.