W I kw. 2023 r. 28 proc. firm IT mówi o planowanych zwolnieniach, 31 proc. przewiduje powiększenie zespołów, a 36 proc. nie chce zmian w strukturach zatrudnienia – według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

W badaniu pytano firmy o plany zatrudnienia na czas od stycznia do marca br. IT jest jednym z 5 spośród 8 analizowanych sektorów, które deklarują pozytywną prognozę rekrutacyjną (+3 proc. netto, porównując odsetek firm chcących zwalniać i zatrudniać).

Jest to jednak wynik mniejszy o 4 punkty procentowe niż w IV kw. 2022 r., oraz aż o 41 punktów wobec I kw. 2022 r.

Niepewność powstrzymuje pracodawców

Mniejsza liczba ofert pod koniec IV kw. 2022 roku była efektem spowolnienia gospodarczego, które kładzie się cieniem na wiele sektorów” – mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce.

Uważa natomiast, że Polska nadal stanowi bardzo atrakcyjną lokalizację dla inwestycji m.in. IT, a zainteresowanie specjalistami z naszego kraju jest wciąż duże.

Większy optymizm w EMEA
Plany pracodawców na I kw. 2023 r. w branży IT dla regionu EMEA są bardziej optymistyczne, niż dla Polski. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze wynosi +27 proc. Zwolnienia deklaruje 16 proc. organizacji, a 43 proc. planuje rekrutacje. Niewiele mniej pracodawców (39 proc.) chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

Według Job Market Insights, w IV kw. 2022 r. w polskiej sieci ukazało się ponad 111 tys. ofert dla specjalistów IT, z tym że szczyt odnotowano w październiku. Na najwięcej propozycji pracy mogli liczyć kandydaci na stanowisko Java Developera, DevOps Engineera i Frontend Developera.

Zdaniem dyrektora Experis, trend zapotrzebowania na tych specjalistów ustabilizował się i pozostanie na tym poziomie jeszcze przez jakiś czas. Przewiduje on również więcej ofert dla fachowców z obszaru data engineering.

Fachowcy zamiast zmieniać pracę negocjują podwyżki

Presję płacową w branży IT, bardziej niż konkurencja i walka o kandydatów, podbija wysoka inflacja. Specjaliści mając na uwadze, że czasy są mniej pewne, niż jeszcze parę miesięcy temu, zamiast decydować się na polepszenie swojego statusu ekonomicznego poprzez zmianę pracy, otwierają rozmowy w aktualnym miejscu zatrudnienia” – mówi Adam Wojtaszek.

Dyrektor zwraca uwagę, że otwartość specjalistów IT na zmianę pracy nieznacznie osłabła w efekcie niepewności, która wkradła się również w szeregi kandydatów z branży.

Atmosfera w pracy i ESG są coraz ważniejsze dla ludzi IT

„Zmienia się motywacja. Wśród kandydatów pojawiają się aspekty pozapłacowe, takie jak atmosfera w pracy, a coraz częściej również podejście firmy do zagadnień ESG. Rośnie świadomość w tym zakresie, śmiem twierdzić, że w branży IT szybciej, niż średnia dla całego rynku” – zauważa Adam Wojtaszek.

Umowy B2B nadal dominują

Proporcje dotyczące modelu współpracy pozostają niezachwiane, głównie jest to B2B, może z lekkim wzrostem zainteresowania umową o pracę z racji identyfikowanych ryzyk. Trudno jednak powiedzieć, czy ten trend się utrzyma, gdy sytuacja się unormuje, a ryzyka z nią związane znikną, bądź zostaną oswojone” – podsumowuje Adam Wojtaszek.