300 mln dol. kary dla Seagate’a za dostawy dla Huawei
Kara spada na producenta w czasie, gdy odnotował ponad 400 mln dol. straty za I kw. br.

W ocenie Seagate’a transakcja w 2020 r. nie była objęta sankcjami, jednak koncern zaakceptował karę.
Seagate musi zapłacić 300 mln dol. kary za sprzedaż Huawei 7,4 mln dysków twardych bez wymaganego zezwolenia amerykańskich władz.
Producent dostarczył Huawei wspomniane dyski między sierpniem 2020 r. a wrześniem 2021 r. bez wymaganego zezwolenia (Huawei jest objęte sankcjami) – tak twierdzi Departament Handlu USA, który wymierzył karę. Wartość dostarczonych nośników wyniosła w sumie ponad 1,1 mld dol. To sporo, bo ponad 10 proc. rocznego przychodu Seagate’a za 2021 r. (10,7 mld dol.). Jednak niezgodny z regulacjami – zdaniem władz – deal ostatecznie nie opłacał się. Przypuszczalnie kwota kary mniej więcej dwukrotnie przewyższa zysk z tej sprzedaży.
W ocenie Seagate’a w czasie, gdy uzgodniono dostawy dla Huawei embargo nie obejmowało dysków twardych. Mimo to spółka zaakceptowała karę. Uzgodniono, że wymaganą sumę będzie spłacać w ratach przez 5 lat.
433 mln dol. straty Seagate’a. Cięcie płac dyrektorów
Kara spada na producenta w czasie, gdy pogorszyły się jego wyniki finansowe. W I kw. 2023 r. (III kw. finansowy) Seagate miał 433 mln dol. straty, a przychody spadły ok. jedną trzecią r/r, do 1,86 mld dol. Korporacja zapowiedziała obniżenie wynagrodzeń dla dyrektorów na okres 6 miesięcy.
Minęły już cztery lata embarga wobec Huwei
Embargo na dostawy amerykańskiej technologii dla Huawei zaczęto wprowadzać od maja 2019 r. Stopniowo było coraz bardziej zaostrzane i proces ten trwa nadal.
Chiński koncern aby poradzić sobie z zakazami wymienił 13 tys. importowanych komponentów na chińskie odpowiedniki. Zwiększył również inwestycje w R&D.
Podobne aktualności
Zmiana w Top 3 producentów tabletów
Powrót na rynek globalnego gracza powinien pomóc sprzedaży - wynika z przewidywań.
Huawei: spadek zysku o 69 proc., biznes enterprise mocno w górę
"Robimy wszystko, co w naszej mocy, by kontynuować biznes" - zapewnia rotacyjny przewodniczący.
Huawei wysłał „przedsądowe wezwania do milczenia” do Rady ds. cyfryzacji – twierdzi minister
Koncern domaga się "natychmiastowego usunięcia i zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji".