Prawie 56 proc. freelancerów IT pracuje jednocześnie tylko dla jednej firmy, 25,5 proc. dla dwóch, 12,4 proc. dla trzech, tylko 1,7 proc. dla czterech, a 4,5 proc. dla więcej niż czterech klientów.

Oznacza to, że ponad 40 proc. freelancerów IT świadczy jednocześnie usługi dla więcej niż jednej firmy – według raportu No Fluff Jobs, przygotowanego we współpracy z Ework Group. Badanie objęło respondentów z różnych krajów w Europie. Jako kraj rezydencji podatkowej najczęściej wskazywali Polskę, Szwecję, Węgry i Czechy.

Przy czym zdecydowana większość freelancerów IT jest związana głównie z jedną firmą – 73,7 proc. podejmuje się długoterminowej współpracy z przedsiębiorstwem przy różnych projektach. Pracę projektową nad jednym zadaniem w określonym czasie bierze ok. 23 proc.

Większość to jednoosobowe firmy

Freelancerzy IT to przed wszystkim samozatrudnieni (67,8 proc.), pracujący na umowach B2B (88,7 proc.). Pozostali wybierają głównie umowę o dzieło lub zlecenia. Blisko 79 proc. specjalistów woli B2B ze względu na wyższe zarobki, elastyczne godziny (55 proc.) i miejsce pracy (46 proc.). Tylko 7 proc. stwierdziło, że samozatrudnienie zostało im narzucone.

Prawie 30 proc. freenlancerów IT wyciąga ponad 23 tys. zł miesięcznie

Największy odsetek badanych, 28,3 proc., twierdzi, że zarabia więcej niż 5 tys. euro netto (ok. 23 tys. zł). Co czwarty podał, że ma od 4 tys. do 5 tys. euro netto (ok. 18 tys. – 23 tys. zł). Jednocześnie zaledwie niecałe 7 proc. freelancerów IT wskazało, że zarabia tyle, ile by chciało.

Średnia ocena zadowolenia freelancerów z zarobków w skali 5-punktowej to 3,8.

Na podatki i inne opłaty freelancerzy przeznaczają zazwyczaj 10 – 20 proc. zarobków (30,6 proc. odpowiedzi) oraz od 20 -30 proc. (28,4 proc.).

Większość pracuje 8 godz. dziennie

Jak się okazuje freenlacerzy także chodzą do biura. Otóż wg badania 71,1 proc. pracuje zdalnie, a 22,6 proc. hybrydowo.

Najwięcej, bo 41 proc., pracuje 8 godzin dziennie, a 21,5 proc. zazwyczaj do 9 godz. Natomiast 6-godzinny tryb pracy deklaruje jedynie 10 proc. 

„Choć o branży IT najczęściej słyszymy w kontekście wysokich zarobków, to dla specjalistów i specjalistek z tego sektora równie ważnym czynnikiem są niezależność i elastyczne godziny pracy. Dlatego chętnie wybierają tzw. życie na freelansie i współpracę z kilkoma podmiotami jednocześnie” – tłumaczy Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

Najczęściej zleceń szukają przez headhunterów
Headhunting okazał się najczęstszą formą dotarcia do freelancerów IT, na co wskazało 57,6 proc. badanych. Z kolei 48,3 proc. znajduje zlecenia przez rekomendację przyjaciół, a 45,2 proc. na LinkedInie. Z portali z ogłoszeniami o pracy korzysta prawie 30 proc.

Stres największym wyzwaniem

Freelancerzy IT za najważniejsze w swojej pracy uznali umiejętności komunikacyjne (60,3 proc.), elastyczność (46,4 proc.), umiejętności organizacyjne i zarządzania czasem (45,8 proc.). 

Jednocześnie 25,1 proc. miało trudności z radzeniem sobie ze stresem i dbaniem o swoje samopoczucie.

Co ciekawe, 1 na 3 respondentów nie wskazał żadnych większych wyzwań w swojej pracy.

Z kolei zmieniająca się sytuacja gospodarcza na świecie została wskazana przez 23,7 proc. pytanych jako trzecie największe wyzwanie.

Jakich benefitów oczekują

Najważniejsze są elastyczne godziny pracy (61,6 proc.), płatna przerwa w świadczeniu usług (ok. 50 proc.) i pokrycie kosztów podróży służbowych (40,6 proc.).

Z kolei wśród benefitów od firmy zapewnienie sprzętu do pracy to drugi najczęściej oferowany (55 proc.). Freelancerzy są w większości zadowoleni z benefitów od pracodawców (ocena satysfakcji 3,4 na 5).

—————————-

Badanie przeprowadzono anonimowo na próbie 371 respondentów w okresie 17.10–1.12.2022, metoda to CAWI, ankieta internetowa. Respondenci to freelancerzy pracujący w IT, z rezydencją podatkową w kraju europejskim.