Rynek zewnętrznych pamięci masowych dla przedsiębiorstw w regionie EMEA był na minusie w III kw. 2020 r. Sprzedaż liczona w dolarach zmniejszyła się o 5,4 proc. (do 1,79 mld dol.), a w euro o 10 proc. – według IDC.

All flash odporny na spadki

W czasach zawirowań na rynkach siłę pokazał segment macierzy all flash, gdzie przychody zwiększyły się o 7,9 proc. rok do roku. Udział takich macierzy wzrósł już do blisko 45 proc. wartości regionalnego rynku pamięci masowych dla przedsiębiorstw (przed rokiem niecałe 40 proc.).

Wzrost ten odbył się kosztem zarówno macierzy hybrydowych jak i HDD. W obu przypadkach sprzedaż w ujęciu wartościowym spadła o ok. 14 proc. rok do roku.

Cięcie budżetów to norma

„Osłabienie inwestycji i zamrożenie budżetów są nadal powszechne w Europie” – komentuje Silvia Cosso, zastępca dyrektora ds. badań Storage Systems, IDC Western Europe.

Jak jednak zauważa, potrzeba dostosowania się do „nowej normalności” wywołuje zapotrzebowanie na inwestycje w modernizację centrów danych.

Dyrektor wskazuje 3 powody, dla których inwestycje w pamięci masowe dla przedsiębiorstw będą rosły:

model multi-cloud,

zwiększone zainteresowanie IT jako usługą

potrzeba przeniesienia infrastruktury blisko użytkownika końcowego.

To spowoduje zwiększenie wydatków na storage, gdy tylko aktywność w gospodarce wróci do normalnego poziomu – w ocenie IDC.

Środkowy segment pociągnął w górę sprzedaż w regionie CEE
W Europie Środkowej i Wschodniej odnotowano wzrost w III kw. ub.r. Pozytywne były wyniki zwłaszcza na rozwiązaniach hiperkonwergentnych oraz do backupu (PBBA). Duże projekty w regionie zostały wstrzymane, natomiast środkowy segment skorzystał na złagodzeniu pandemii latem i był głównym czynnikiem wzrostu.

Na zachodzie najgorsze minęło

W ocenie analityków wydaje się, że najgorsze już minęło w Europie Zachodniej, która przeszła od dwucyfrowych spadków w ostatnich dwóch kwartałach do jednocyfrowego wyniku na minusie. Jednak przewidywania co do IV kw. 2020 r. były ostrożne ze względu na nowe ograniczenia związane z pandemią.

Oznaki ożywienia i chęci inwestowania widać zarówno w przedsiębiorstwach, jak w sektorze publicznym na zachodzie Europy, co jest związane z przyspieszeniem projektów cyfrowej transformacji. Te zresztą mają doprowadzić do odbicia w przyszłym roku, choć problemy związane z pandemią mogą hamować popyt.

Dell liderem, zyskało Huawei

Dell Technologies pozostaje zdecydowanym liderem rynku pamięci masowych dla przedsiębiorstw w regionie EMEA, z 33,2 proc. udziału. Daleko za nim są HPE (13,6 proc.) i NetApp (12,8 proc.). W minionym kwartale HPE nieznacznie zwiększył przewagę nad NetAppem.

Jako jedyna firma z czołówki w III kw. 2020 r. wzrost odnotowało Huawei, i to aż o blisko 24 proc. r/r., wyprzedzając Hitachi.

Najwięksi dostawcy pamięci masowych w regionie EMEA od III kw. 2019 r. do III kw. 2020 r.