Ceny kontraktowe popularnych produktów DDR4 8 GB stopniały z 28,50 dol. w czerwcu do 25,50 dol. w lipcu, tj. o 10,5 proc. – ustalił DRAMeXchange. Prognozy zmniejszenia dostaw komputerów, serwerów i smartfonów nie sprzyjają rozładowaniu zapasów, które u producentów oszacowano na 3-5 miesięcy. Wprawdzie wcześniej, widząc załamanie cen, vendorzy deklarowali ograniczenie produkcji, ale zdaniem analityków skala tych cięć okazała się niewielka i objęła głównie rezygnację ze starszych procesów.

Wprawdzie w końcu lipca ceny bieżące (spot prices) DRAM były średnio o 24 proc. wyższe niż na początku miesiąca, ale wartość tego rodzaju transakcji jest zbyt mała, aby w zauważalny sposób zmniejszyć zapasy. Kontrakty obejmują ponad 90 proc. rynku DRAM.

Skok cen bieżących zdaniem analityków był głównie efektem ograniczenia dostaw materiałów do produkcji DRAM i NAND z Japonii do Korei Płd. (gdzie mają fabryki Samsung i Hynix). Ponieważ jednak obaj producenci dysponują sporymi zapasami, wpływ tego czynnika na ceny w najbliższym czasie będzie niewielki – uważa DRAMeXchange.