Wydatki na zarządzanie infrastrukturą centrów danych będą zwiększać się średnio o 13,4 proc. co roku. W ciągu 5 lat powinny urosnąć niemal dwukrotnie, z 1,5 mld dol. w 2020 r. do do 2,9 mld dol. w 2025 r. – przewiduje MarketsandMarkets.

Liczby te obejmują nakłady przedsiębiorstw na zarządzanie zasobami data center, monitorowanie zasilania, zarządzanie wydajnością i monitorowanie środowiska.

Jak zauważono, nadal większość zadań data center wykonują firmowe ośrodki, dlatego potrzeba optymalizacji staje się krytyczna dla przedsiębiorstw korzystających z korporacyjnych centrów danych. Ponadto ośrodki kolokacji, jak i chmurowe data center również wymagają kompleksowej optymalizacji.

Sporo zalet DCIM

Według analityków oprogramowanie DCIM (data center infrastructure management) spełnia te wymagania – umożliwia stworzenie szerszego ekosystemu centrów danych, od lokalnych instalacji po centra danych w chmurze. Zapewnia użytkownikom widoczność całej infrastruktury centrum danych, w tym zasobów, zasilania, chłodzenia i codziennych operacji.

Wymienione zalety dzięki korzystaniu z DCIM to lepsza dostępność zasobów i zarządzenie nimi, efektywność energetyczna i przepływów pracy, planowanie wydajności.

Trzeba monitorować zasoby

Zwłaszcza funkcje, które pozwalają efektywnie zarządzać wszystkimi zasobami centrów danych i zapobiegają przestojom, będą w cenie w najbliższych latach.

Zarządzanie zasobami umożliwia zespołom centrum danych rejestrowanie informacji związanych ze wszystkimi komponentami data center i zapewnia ich aktualizacje. Śledzi główne elementy infrastruktury, jak serwery, szafy, PDU, sprzęt sieciowy i urządzenia, moduły, instalacje podłogowe, całe oprogramowanie i zasoby wirtualne.

Chmura też potrzebuje nadzoru

Z kolei poprawa bezpieczeństwa i dostosowane do indywidualnych potrzeb koszty w rozwiązaniach opartych na chmurze, będą przyspieszać tego rodzaju wdrożenia.

Jak twierdzi MarketsandMarkets, dzięki rozwiązaniu DCIM opartemu na chmurze użytkownicy mogą uzyskać większą funkcjonalność i możliwość zarządzania rozproszonymi środowiskami IT. Ponadto takie oprogramowanie łatwo wdrożyć.