W II kw. 2023 roku 19 proc. firm z branży IT zapowiada zwolnienia, ale 27 proc. chce powiększać zespoły. Niemal połowa (46 proc.) nie przewiduje zmian personalnych w nadchodzących miesiącach. Ponadto 8 proc. organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas – takie są dane z nowego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Prognoza netto zatrudnienia w branży na II kw. br. wynosi więc +8 proc. (różnica między odsetkiem firm, które chcą zatrudniać i tymi, co zamierzają zwalniać). Oznacza to, że od kwietnia do końca czerwca specjaliści IT mogą liczyć na więcej nowych ofert pracy, niż w I kw. br., gdy wskaźnik wyniósł +3 proc. Jednak w porównaniu rok do roku widać spadek o 3 punkty procentowe.

„Prognoza zatrudnienia dla IT na nadchodzące miesiące wynika z wielu czynników, jednak głównie sprowadzają się one do sytuacji makroekonomicznej” – mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce. – „Wierzę, że wiosenne odbicie jest zapowiedzią powrotu do stabilnego, może już nie tak dynamicznego jak w czasie postcovidowym, ale nadal wzrostu ofert pracy dla specjalistów. Zapotrzebowanie na pracowników obszaru nowych technologii w ujęciu globalnym nie maleje, co pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem” – dodaje ekspert.

Według danych Job Market Insights, od początku stycznia do połowy marca 2023 r. w polskiej sieci ukazało się niemal 93 tys. ofert pracy kierowanych do specjalistów branży IT. W lutym br. nastąpił nieznaczny wzrost.

„Jest w moim odczuciu sygnałem powrotu do pewnego normalnego dla branży trendu. Nawet jeśli sektor lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał, jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów” – zauważa dyrektor Experis w Polsce.

Kto jest najbardziej poszukiwany

Na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci starający się o stanowisko DevOps Engineera, Java Developera oraz Frontend Developera. Adam Wojtaszek uważa, organizacje będą także poszukiwać specjalistów od cyberbezpieczeństwa, data scientists i machine learnig, ze względu na potrzebę automatyzacji procesów, co wymaga panowania nad dużymi zasobami danych.

Jednak te rzeczy nie mają racji bytu bez dobrze przygotowanej, optymalnej, wydajnej infrastruktury, dla której coraz częściej synonimem jest chmura. Z tego powodu również inżynierowie DevOps różnych specjalizacji nie powinni mieć kłopotu ze zmianą otoczenia projektowego. Stale brakuje także deweloperów. Tutaj potrzeby jeszcze długo nie zostaną zaspokojone – przewiduje ekspert.

3 razy większa niż w Polsce chęć zatrudniania w regionie

Plany pracodawców na II kw. 2023 roku w branży IT dla regionu EMEA pokazują, że 43 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie, 16 proc. mówi o konieczności zwolnień, 38 proc. nie chce wprowadzać zmian personalnych, a 3 proc. nie zna planów na najbliższy czas. Prognoza netto zatrudnienia IT w regionie EMEA to zatem +27 proc., czyli ponad 3 razy więcej niż w Polsce.

Reskilling i upskilling zyskają na znaczeniu
„Z perspektywy zachodnich inwestorów Polska nadal stanowi źródło wysoko wykwalifikowanych pracowników. Pojawienie się w naszym kraju nowych, znaczących inwestycji konsumujących zasoby z obszaru IT tylko powiększy lukę talentów i spowoduje, że wszystkie sposoby na radzenie sobie z nią, takie jak reskilling czy upskilling, zyskają na znaczeniu” – podsumowuje Adam Wojtaszek.