Miliardy płyną do kasy gigantów IT dzięki zmianom na rynku spowodowanym Covid-19. Spośród 25 największych koncernów wszystkie odnotowały wzrost kapitalizacji kwartał do kwartału – w II kw. 2020 r. w porównaniu z I kw. 2020 r. – według GlobalData.

Aż o 40 proc. w ciągu kwartału poszybowała w górę rynkowa wycena Apple’a. Blokady nakręciły sprzedaż Mac’ów, iPadów i usług firmy.

Drugie miejsce pod względem wartości spółki zajmuje Microsoft. W czasie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na chmurę, Office, Dynamics, Windows, Xbox i inne produkty. W efekcie wartość akcji koncernu osiągnęła nowy rekord.

Na trzecim miejscu znalazł się Amazon Web Services, który odnotował ogromny wzrost popytu na usługi chmurowe. Wycena spółki poszybowała w górę o ponad 40 proc., przekraczając w II kw. br. wartość 1 bln dol.

Pandemia okazała się także wodą na młyn biznesów Alphabetu (Google), Facebooka i Tencenta, którzy osiągnęli ponad 20 proc. wzrost kapitalizacji wobec I kw. br. Wprawdzie w końcu I kw. przychody z reklam Alphabetu i Facebooka spadły z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale po kilku tygodniach ustabilizowały się, a potem zainteresowanie ich usługami wzrosło z powodu zamówień związanych z lockdownem.

Przychody z reklam online i gier Tencenta wzrosły o ponad 30 proc. w I kw. 2020 r.

Z kolei najwięksi producenci półprzewodników, jak Samsung, TSMC, Nvidia, ASML, Broadcom, Texas Instruments i Qualcomm, zwiększyli wartość firmy o 9 – 45 proc.

Kapitalizacja 25 największych spółek IT na koniec II kw. 2020 r.

„Spowolnienie gospodarcze spowodowane przez Covid-19 wpłynęło na wszystkie sektory, ale wyniki akcji spółek technologicznych w drugim kwartale sugerują, że inwestorzy wierzą, że mogą z powodzeniem radzić sobie z przeciwnościami wynikającymi z kryzysu zdrowotnego” – komentuje Keshav Jha, Business Fundamentals Analyst at GlobalData.

Dodaje, że firmy IT mają wyjątkową możliwość dostarczania organizacjom technologii i zasobów pomagających w pracy zdalnej. Odgrywają również kluczową rolę dla konsumentów, którzy muszą radzić sobie z ograniczeniami związanymi z pandemią, instytucjom opieki zdrowotnej i rządom.