Grupa Spyrosoft w pierwszych trzech kwartałach 2022 zwiększyła przychody o 94 proc. r/r, do 231 mln zł. EBITDA poprawiła się o 84 proc., do 38 mln zł (17,3 proc. marży). Zysk netto okazał się wyższy o 85 proc. r/r (19,8 mln zł).

Jak oceniono, perspektywy biznesowe na IV kw. 2022 r. są stabilne, a popyt pozostaje wysoki.

Konrad Weiske, prezes Spyrosoftu (a także wiceprezes organizacji branżowej SoDA), twierdzi, że na szybki wzrost przychodów wpływa stałe zapotrzebowanie na digitalizację firm i produktów oraz powiększający się portfel klientów i usług grupy.

87 proc. przychodów grupy pochodzi od klientów zagranicznych. Spyrosoft przymierza się do wejścia na zagraniczną giełdę.

Obecnie Spyrosoft ma 129 klientów, w tym roku to grono powiększyło się o 23.

Z tym, że duzi nabywcy odpowiadają za gros sprzedaży. Udział 10 największych klientów w przychodach grupy na koniec września br. wynosił 51 proc., wobec 57 proc. w I kw. br.

Rośnie też zespół Spyrosoftu. Na koniec III kw. 2022 r. grupa miała 1,3 tys. pracowników i współpracowników, czyli o 470 więcej niż w końcu 2021 r. Stwierdzono, że ostatnio maleje rotacja pracowników.

Zachodni klienci mają się dobrze

Szef grupy ocenia, że perspektywa biznesowa na rynkach Wielkiej Brytanii i Skandynawii jest wciąż wzrostowa, zaś rosnąca liczba projektów dla klientów z USA wskazuje na istotny potencjał zwiększenia dochodów na tym rynku. Region DACH uważany jest za stabilny.

Strategia Spyrosoftu na lata 2022-2026 zakłada m.in. wzrost przychodów o 25 -35 proc. rocznie i marżę EBITDA w przedziale 11 – 14 proc. Zatem cele te realizowane są z nawiązką. Jak zapowiedziano, nie będą rewidowane, mimo że nadchodzi spowolnienie gospodarcze.

„Model biznesowy, zakładający dużą dywersyfikację branżową, geograficzną i technologiczną, w połączeniu z krótkimi procesami decyzyjnymi oraz silną motywacją zarządów dobrze się sprawdza” – twierdzi Konrad Weiske.

Dział R&D w Rumunii

W listopadzie br. spółka Spyrosoft Solutions podpisała 3-letni kontrakt ramowy z Magna Electronics, amerykańskim dostawcą technologii dla motoryzacji. Przewidywane wpływy z umowy to maksymalnie 30 proc. przychodów grupy za ostatnie cztery kwartały. Kontrakt zakłada otwarcie działu R&D w Rumunii, liczącego docelowo 300 specjalistów.

Spyrosoft-III-kw.-2022