Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój nowatorskich pomysłów, które mogą trafić na amerykański rynek giełdowy NASDAQ. Umowę w tej sprawie w ramach programu BRIdge VC podpisały Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Pitango Venture Capital i Investin. W ten sposób powstaje fundusz inwestycyjny Pitango Investin Ventures (PI Ventures) zarządzający kapitałem w wysokości 210 mln zł. Ponad połowę tej kwoty zapewni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (BRIdge VC to przedsięwzięcie NCBP). Pozostała część musi zostać zgromadzona w ciągu najbliższych miesięcy.

Kolejnym etapem będzie poszukiwanie takich rozwiązań technologicznych w polskich firmach (oraz u innowatorów), które zostaną uznane za rentowne. Powstający fundusz ma pomóc w komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.
 
 – Po sześciu lub dziewięciu miesiącach rozpocznie się działalność
operacyjna, polegająca na szukaniu dobrych pomysłów technologicznych, kreowaniu przedsięwzięć gospodarczych małych spółek z etapów technologicznych, a następnie na poszukiwaniu możliwości korzystnego wyjścia z  inwestycji i sprzedaży na rynku globalnym – mówi agencji Newseria Biznes Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

NCBiR liczy, że dzięki funduszowi w ciągu najbliższych czterech lat polska spółka zadebiutuje na amerykańskim parkiecie NASDAQ, gdzie notowani są m.in. Apple, Dell, Google, Intel, Microsoft.