„Złote Blachy” dla policji za zwalczanie piratów
Koalicja Antypiracka uhonorowała „Złotymi Blachami” przedstawicieli jednostek policji, które w ub. roku wyróżniły się skuteczną walką z piractwem. Najwyżej oceniono działania funkcjonariuszy z Warszawy, Opolszczyzny i Podlasia.
Uroczystość odbyła się w Komendzie Głównej. „Złote Blachy” są przyznawane corocznie trzem jednostkom policji za zasługi w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej. W kolejnej edycji doceniono pracę Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej, która tropiła piratów umieszczających bezprawnie fonogramy i wideogramy w serwisach hostingowych. Z kolei funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Opolu wyróżnili się działaniami przeciwko osobom, które naruszały znaki towarowe Sony PlayStation i rozpowszechniały w Internecie utwory chronione prawem autorskim (m.in. zdemaskowano piratów łamiących zabezpieczenia konsol do gier). Na celowniku policji znalazł się np. portal www.fanaticdvd.pl, nielegalnie oferujący skopiowane okładki do płyt DVD.
– Szacujemy, że około 95 proc. wszystkich pobrań plików filmowych odbywa się niezgodnie z prawem. Również nielegalne wykorzystywanie znaków towarowych to nagminny proceder – przyznaje Mariusz Kaczmarek, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej.
Ostatnia z nagrodzonych jednostek, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, zdaniem Koalicji Antypirackiej w 2011 roku prowadziła systematyczne, konsekwentne i skuteczne działania przeciwko piratom. Doceniono zwłaszcza fakt, że podlascy funkcjonariusze wykryli w firmach nielegalne programy o znacznej wartości. Przykładem skuteczności mundurowych jest akcja w jednej z białostockich agencji reklamowych, gdzie znaleziono nielegalne aplikacje o wartości 200 tys. zł oraz rewizje w przedsiębiorstwach w Kolnie i Zambrowie (programy o wartości 850 tys. zł).
W skład Koalicji Antypirackiej wchodzą Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) i Związek Producentów Audio Video (ZPAV).
Podobne aktualności
Reseller sprzedawał pirackie oprogramowanie. 88 mln dol. strat
Przez lata dzięki układowi z pracownikiem dostawcy kwitł przestępczy proceder.
Młodzi Polacy polubili podróbki. Kupują lewą elektronikę
Aż 44 proc. ankietowanych młodych ludzi w Polsce celowo nabyło podrabiany towar. Elektronika jest w czołówce nielegalnych zakupów.