W końcu kwietnia MSWiA ogłosiło listę podmiotów z Rosji oraz według resortu powiązanych z tym krajem, które zostały objęte sankcjami.

Za naruszenie embarga grozi do 20 mln zł kary. Muszą się z nią liczyć przedsiębiorcy, którzy np. nie dopełniają obowiązku zamrożenia środków finansowych i funduszy albo zakazu ich udostępniania organizacjom i osobom umieszczonym na „czarnej liście”. Ten sam wymiar odpowiedzialności grozi za złamanie obowiązku przekazywania KAS informacji, które ułatwią blokadę zasobów firm objętych sankcjami.

Karę do 20 mln zł nakłada szef KAS w drodze decyzji. Aby liczyć na jej anulowanie, trzeba złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale ponownie do szefa KAS.

Trzeba sprawdzać kontrahentów

Jak zauważają eksperci z kancelarii Konieczny Wierzbicki, polscy przedsiębiorcy powinni zachować szczególną ostrożność w nawiązywaniu relacji biznesowych z podmiotami powiązanymi z Rosją i Białorusią, gdyż nowa ustawa z kwietnia br. („o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”), przerzuca na firmy odpowiedzialność związaną m.in. z obowiązkiem identyfikacji i weryfikacji działań kontrahenta. Trzeba sprawdzać wykazy z sankcjami i upewnić się, czy dany podmiot ma prawo korzystać ze swojego majątku.

Firmy IT objęte embargiem

Na liście firm objętych sankcjami przez MSWiA są firmy IT.

Sankcje objęły: korporację Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie, warszawską spółkę Kaspersky Lab Polska (wstrzymała sprzedaż oprogramowania tej marki), częstochowską spółkę K Dystrybucja, nowego autoryzowanego dystrybutora oprogramowania Kaspersky oraz Kaspersky Store z siedzibą w Częstochowie.

Embargo objęło również krakowską spółkę Axioma DR IT i warszawską 1C Poland. Uznano je za powiązane z rosyjskim miliarderem Borysem Nuraliewem.

W przypadku Kaspersky Lab, Axioma DR IT oraz 1C Poland zamrożeniu podlegają środki finansowe i zasoby gospodarcze tych firm. Nie wolno im udostępniać środków finansowych lub zasobów gospodarczych. Spółki wykluczono również z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

Wobec Kaspersky Lab Polska, K Dystrybucja i Kaspersky Store zastosowano jedynie wykluczenie z postępowań i konkursów w ramach zamówień publicznych.