Polski startup otrzyma z programu Komisji Europejskiej fundusze na rozwój systemu natychmiastowych mikropłatności opartego o technologię rozproszonego rejestru. W konkursie SME Instrument, organizowanym w ramach programu Horyzont 2020, pokonał niemal 1500 konkurentów z całej Unii Europejskiej.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Billon oferuje natychmiastowe transakcje między ludźmi na całym świecie. Pieniądze zapisane w aplikacji mobilnej na smartfonie przesyłane są bez pośredników. Rozwiązanie oparte jest na technologii blockchain, czyli rozproszonego rejestru (DLT – Distributed Ledger Technology).

Komisja Europejska uzasadniła przyznanie grantu polskiej firmie rewolucyjnym potencjałem wykorzystania technologii Billon dla bezpośrednich płatności. Umowa ma zostać podpisana za kilka tygodni.

Billon przeznaczy pieniądze na rozwój rozwiązań płatniczych dla biznesu i uruchomienie platformy płatności e-commerce na rynku polskim i brytyjskim. W Polsce platforma ruszy jesienią a w Wielkiej Brytanii – w przyszłym roku. Użytkownicy za pomocą aplikacji mobilnej będą mogli kupować w sklepach internetowych, wspierać streamerów i blogerów czy wpłacać dotacje fundacjom. Pieniądze będą przesyłane bezpośrednio między użytkownikami platformy, dlatego do jej obsługi nie będzie potrzebne ani konto bankowe, ani karta.