Policjanci z CBŚP w Bydgoszczy i funkcjonariusze UCS w Toruniu zatrzymali 15 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak ustalono, członkowie gangu posługiwali się fikcyjnymi fakturami VAT na łączną kwotę ok. 103 mln zł m.in. w obrocie elektroniką i środkami ochrony osobistej. Zaniżali należne podatki, doprowadzając do uszczuplenia należności dla Skarbu Państwa na ok. 20 mln zł. Śledztwo prowadzi pomorski pion Prokuratury Krajowej.

Akcja miała miejsce na terenie 6 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Przeprowadzono rewizje w siedzibach spółek, biurach rachunkowych, kancelariach doradztwa podatkowego i centrach logistycznych. Zabezpieczona została dokumentacja handlowa i finansowo-księgowa, laptopy, telefony, nośniki danych.

Według śledczych gang stworzył sieć firm zarejestrowanych na „słupy”, które wystawiały nierzetelne faktury, pełniąc rolę „znikających podatników”.

Trzech podejrzanych w areszcie

W oddziale Prokuratury Krajowej w Gdańsku zatrzymani usłyszeli zarzuty tzw. zbrodni fakturowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi za to 25 lat więzienia. Trzy osoby zostały aresztowane na 3 miesiące. Wobec pozostałych zastosowano m.in. dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe 150 tys. zł.

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył nieruchomości o wartości ponad 2 mln zł, samochody warte 250 tys. zł i 50 tys. zł gotówki.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania.

Oto film CBŚP z jednego z zatrzymań