Liczba ofert dla fachowców od bezpieczeństwa informatycznego wzrosła o 250 proc. – według danych z listopada 2020 r., w porównaniu z wrześniem 2019 r. Jednakże taki skok w ujęciu procentowym wynika z tego, że nadal odnotowano niewiele takich ogłoszeń (wzrost z 2 do 7 – podaje raport Grant Thornton).

Największe okazuje się niezmiennie zapotrzebowanie na programistów (1331 ofert). W tym przypadku liczba anonsów utrzymała się na poziomie z poprzedniego roku (+0,4 proc.).

Także administratorzy IT mogą liczyć na podobne zapotrzebowanie na swoje usługi (167 ofert, -0,6 proc. rok do roku).

W listopadzie 2020 r. w raporcie odnotowano natomiast tylko 1 ofertę dla dyrektora IT (we wrześniu 2019 r. były 4 takie ogłoszenia).

W sumie liczba ofert dla zawodów IT (1496) według raportu Grant Thornton w listopadzie 2020 r. utrzymała się na poziomie zbliżonym do września 2019 r. (+0,4 proc.).

Dużo mniej ofert pracy w gospodarce

Bilans dla IT wygląda nieźle w porównaniu ze średnią dla wszystkich zawodów. W sumie w listopadzie ub.r. liczba ofert pracy była niższa aż o 27 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 195 tys. Zmniejszyła się również w stosunku do października ub.r. (aż o 45 tys.). Ubytek dotyczy jednak głównie pracy fizycznej, oraz marketingu i sprzedaży.

Mniejsze benefity i… wymagania wobec kandydatów

Wśród innych trendów na rynku pracy widać ograniczenie liczby benefitów w anonsach wobec poprzedniego roku (jak opieka medyczna, karta sportowa itp.). Nadal jednak proponowano ich niemało – średnio 6 a 1 ogłoszenie (rok wcześniej – przeciętnie 6,7). Jednak z drugiej strony zachęt było więcej, niż w miesiącach lockdownu.

Co ciekawe, pracodawcy zmniejszyli wymagania wobec kandydatów – ich liczba spadła średnio do 5,1 na 1 ogłoszenie z 5,4 w październiku 2020 r. Oczekiwano przede wszystkim doświadczenia (w 75 proc. ofert). Wykształcenie (42 proc.) okazuje się dużo mniej istotne.

Dane pochodzą z raportu Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19”. Analiza opracowana przez firmę Element objęła oferty publikowane na 50 największych portalach oraz na losowej próbie ogłoszeń na Pracuj.pl i OLX.pl.