Średni dług osób i firm, które nie płacą za abonament telefoniczny, telewizyjny, internet oraz rat za smartfony i tablety, wynosi 3,9 tys. zł. W ciągu roku wzrósł o 330 zł. Zadłużenie wobec telekomów to obecnie 1,32 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Jest jednak nieco lepiej niż w lipcu 2020 r., gdy suma zaległości przekroczyła rekordową wartość 1,5 mld zł.

Obecnie większość, bo 945 mln zł, stanowią długi konsumentów, a pozostałe (375 mln zł) to zaległości firm.

Według danych Inkasso telekomy zlecają do odzyskania kary wynikające z zerwanych umów, raty za smartfony, tablety i dekodery oraz nieuregulowane opłaty abonamentowe.

Kupują smartfona, przekazują rodzinie i nie płacą

Według badanie UKE 97 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych. Najczęściej wybierają abonament, a nieco ponad 1/4 pre-paid.

Z kolei 92 proc. posiadaczy komórki korzysta za jej pośrednictwem z Internetu – w ponad połowie przypadków w ramach abonamentu, a 1/5 pre-paid.

W ostatnim 2,5 roku liczba dłużników i wartość ich zaległości w KRD przypomina sinusoidę – rosła i malała. Jednak stale powiększa się średnie zadłużenie. Na koniec 2018 r. wynosiło 2,9 tys. zł wobec obecnych 3,9 tys. zł.

Długi biorą się m.in. stąd, że młodzi ludzie chcą mieć sprzęt z wysokiej półki, choć ich sytuacja materialna na to nie pozwala. Podpisują umowy na abonament ze smartfonem na raty, których potem nie spłacają. 

Z kolei wśród osób starszych wymówką jest zakup dla kogoś rodziny, kto nie ma wystarczających dochodów by zawrzeć umowę z telekomem. Takie osoby nie czują się zobowiązane do spłaty, gdyż kupili sprzęt nie dla siebie.

Za 200 zł długu można stracić zdolność kredytową

Do KRD można zgłosić dług po 30 dniach od upływu terminu płatności faktury, jeśli jego łączna kwota przekracza 200 zł.    

Największe długi wobec dostawców telefonii, internetu i telewizji mają konsumenci i firmy z Mazowsza (207 mln zł). Drugie miejsce zajmuje Śląsk (183 mln zł), a trzecie jest woj. dolnośląskie (137 mln zł).

Rekord zadłużenia wśród firm należy do firmy z województwa pomorskiego, który zalega ze spłatą 14,4 mln zł.

Wśród konsumentów dominuje mieszkaniec województwa lubuskiego, który ma do oddania 361 tys. zł.

Najwięcej zaległości jest w małych miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców i na wsiach.

Pod względem wieku najliczniejszą grupę dłużników stanowią osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia, które nie oddały 272 mln zł. Najbardziej rzetelni są klienci powyżej 65 lat, które zalegają na 67 mln zł.