Blisko połowa (44 proc.) polskich firm deklaruje, że w 2022 r. wydatki na rozwiązania chmurowe wyniosą między 10 a 50 proc. budżetu IT, a kolejne 44 proc. ocenia je na mniej 10 proc. Czyli ponad 50 proc. budżetu IT na chmurę zamierza przeznaczać tylko 12 proc. ankietowanych – według raportu Polcomu i Intela, opracowanego we współpracy z IDG.

MŚP: są potrzeby, nie ma fachowców

Według wspomnianego badania 57 proc. respondentów planuje wdrażać rozwiązania chmurowe po to, by podnieść bezpieczeństwo infrastruktury i zapewnić ciągłość działania biznesu. W tym roku odnotowuje się większe zapotrzebowanie na inwestycje związane z cyberbezpieczeństwem, niezależnie od branży i wielkości firmy. Mniejszym podmiotom brakuje jednak specjalistów w tym zakresie, co zwiększa zapotrzebowanie na outsourcing.

„Bardzo często większe MŚP, z takich branż jak produkcja czy e-commerce, mają bardzo podobne zapotrzebowanie na zabezpieczenie danych, co ogromne podmioty, jednak równie często, choćby z powodu skali działalności, ich działy IT nie mają wyspecjalizowanych jednostek w tym obszarze” – zauważa Adam Matyaszek, Key Account Manager w Polcomie.

Chmura a dług

Firmy, jako hamulec dla rozwoju wskazują również rosnący dług technologiczny. Potrzeba przewagi rynkowej i konieczność redukowania długu technologicznego to kolejny aspekt, który stoi za tak silnym rozwojem rynku chmurowego w Polsce. Co ciekawe, aż 67 proc. badanych przez Polcom i Intel uważa, że chmura będzie lub już jest głównym motorem zmian technologicznych IT.

Ponadto 30 proc. pytanych firm twierdzi, że zdecydowana większość ich procesów biznesowych została poddana cyfryzacji i automatyzacji, a kolejne 39 proc. zapewnia, iż prowadzi intensywne działania w tym kierunku.