Mazowiecka KAS i CBA rozbiły grupę, która obracała fikcyjnymi fakturami. Miały dokumentować rzekomy zakup i sprzedaż usług (m.in. IT, transportowych, budowlanych) i obrót towarami. Jak twierdzą służby, grupę tworzyła istna ośmiornica – sieć ok. 1 tys. firm.

Rewizje w ponad 100 miejscach

Do akcji wkroczyło 200 funkcjonariuszy. Przeszukali ponad 100 mieszkań, firm i biur księgowych na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Zatrzymano 33 osoby.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty wykorzystywania nierzetelnych faktur i wyłudzeń podatkowych. Padły też zarzuty tzw. zbrodni vatowskich (za co grozi do 25 lat).

Wpadli szefowie i „słupy”

Wobec 4 zatrzymanych złożono wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie. Według śledczych to ludzie odpowiedzialni za organizację i kierowanie procederem. Zabezpieczono majątek zatrzymanych na poczet grożących im kar – ok. 7,5 mln zł.

Wśród zatrzymanych są też odbiorcy nierzetelnych faktur VAT oraz „słupy” – osoby na które zakładano firmy, wystawiające fikcyjne faktury.

130 kontroli w toku

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie informuje, że prowadzi obecnie ok. 130 kontroli wobec podmiotów biorących udział w opisanym procederze. Pozostali będą skontrolowani – zapowiada. Ok. 30 proc. prowadzonych spraw zostanie wkrótce zakończonych, ponieważ firmy złożyły korekty deklaracji.

Fikcyjne faktury na 1 mld zł, 78 osób z zarzutami

Wartość nierzetelnych faktur, którymi się posługiwały namierzone podmioty przekracza 1 mld zł – twierdzą służby. W sprawie już 78 osób usłyszało zarzuty karne i karne-skarbowe.

Film KAS z akcji zatrzymań i rewizji