Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło trzecią edycję programu GameINN. O wsparcie finansowe mogą się w nim starać firmy związane z biznesem gier wideo, nie tylko tworzące gry. Granty można uzyskać m.in. na opracowanie narzędzi cyfrowej dystrybucji, platformy, silniki, rozwiązania poprawiające efektywność produkcji gier, tworzenie mechanizmów interakcji (jak VR, AR), projektowanie i wzornictwo.

Nabór potrwa od 15 marca do 14 czerwca br. Do podziału jest 100 mln zł. Z tegorocznego konkursu wyłączono projekty z woj. mazowieckiego, co ma sprzyjać wsparciu firm ze słabiej rozwiniętych regionów.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie NCBR.

Głównym celem uruchomionego w 2016 r. programu GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na światowym rynku do 2023 r. Rosnąca branża gamingowa ma wspierać rozwój polskiej gospodarki opartej na innowacjach, dlatego płynie do niej strumień publicznych środków. W ub.r. zapowiedziano również ulgi podatkowe dla firm z branży.

W dwóch konkursach GameINN rozdysponowano dotąd 195 mln zł na 74 projekty. Kto, ile i za co otrzymał wsparcie finansowe w poprzednim konkursie z 2017 r., możecie sprawdzić tutaj.

Wartość polskiego rynku gier rośnie w ostatnich latach. W 2018 r. przychody według prognozy Newzoo miały wynieść 546 mln dol. (ok. 2 mld zł) wobec ok. 490 mln dol. w 2017 r.