„Google Certified Professional-Cloud Architect”, „Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert” i „AWS Certified Solutions Architect-Associate” to certyfikaty chmurowe, które pozwalają najwięcej zarobić – wynika z raportu amerykańskiej firmy szkoleniowej Simplilearn, o którym informuje CRN USA.

W przeliczeniu na PLN stawki dla ich posiadaczy sięgają do ok. 615 tys. zł rocznie (ponad 50 tys. zł miesięcznie).

Wszystkie certyfikaty z listy Top 10, które przekładają się na najwyższe wynagrodzenia, potwierdzają umiejętności w zakresie rozwiązań AWS-u, Microsoftu i Google’a. Inni dostawcy uplasowali się niżej w rankingu.

10 najlepiej płatnych certyfikatów chmurowych w 2023 r. (w nawiasie średnie roczne wynagrodzenie)

1 Google Professional Cloud Architect (140 000 USD)

Potwierdza umiejętności w zakresie projektowania i planowania architektur usług w chmurze oraz zarządzania i udostępniania infrastruktury chmury.

Certyfikacja ocenia projekty pod kątem bezpieczeństwa i zgodności – według Simplilearn. Posiadacze certyfikatów mogą pracować z narzędziami Google’a, takimi jak Big Table, Big Query i Google Cloud Platform.

Koszt egzaminu: 200 dol.

Simplilearn sugeruje, by osoby przystępujące do egzaminu miały ponad 3-letnie doświadczenie w branży i były biegłe w CLI, systemach Linux, operacjach systemowych.

2 Microsoft Azure Solutions Architect Expert (135 000 USD)

Według Simplilearn programiści i inżynierowie, którzy zdali egzamin na architekta eksperta rozwiązań Azure, posiadają umiejętności pracy z administratorami chmury, baz danych w chmurze oraz z klientami. Mogą im doradzać przekładając wymagania biznesowe na produkty i usługi.

Koszt egzaminu: 165 dol.

Przed przystąpieniem do egzaminu profesjonaliści powinni wykazać się umiejętnością wdrażania obciążeń, zabezpieczeń, infrastruktury, konfigurowania infrastruktury, tworzenia i wdrażania aplikacji dla chmury i storage’u Azure, wdrażania uwierzytelniania i zabezpieczania danych.

3 AWS Certified Solutions Architect Associate (130 883 USD)

Certyfikat potwierdza, że jego posiadacz może pracować z architekturą korporacyjną, budować systemy rozproszone na bazie AWS i je wdrażać.

Koszt egzaminu: 150 dol.

Eksperci radzią aby przed przystąpieniem do egzaminu fachowcy nabyli co najmniej rocznego doświadczenia w pracy z AWS, znali Javę, Pythona, C#, ewentualnie inny język programowania. Ponadto powinni zapoznać się z podstawami przechowywania danych, technologiami sieciowymi i chmurowymi.

4 AWS Certified Developer Associate (130 272 USD)

Egzamin odzwierciedla umiejętności programistów w zakresie tworzenia i utrzymywania aplikacji na AWS.

Koszt egzaminu: 150 dol.

Simplilearn zaleca, aby przed przystąpieniem do testu zapoznać się z modelem współodpowiedzialności AWS i przećwiczyć pisanie aplikacji z interfejsami CLI, API i SDK AWS. Zaleca również poznanie metody ciągłej integracji (CI) i dostarczania (CD) popularnej wśród inżynierów DevOps.

5 AWS Solutions Architect Professional (118 266 USD)

Certyfikat dotyczy tworzenia rozproszonych aplikacji i systemów na AWS. Według Simplilearn jego posiadacze mogą opracowywać, wdrażać i oceniać aplikacje AWS w różnych warunkach.

Koszt egzaminu: 300 dol. (najdroższy egzamin na liście Simplilearn)

Przed przystąpieniem do egzaminu profesjonaliści powinni zrozumieć AWS CLI, interfejsy API AWS, szablony AWS CloudFormation, środowiska Windows i Linux, jak również znać najlepsze praktyki projektowania architektonicznego w wielu aplikacjach i projektach korporacyjnych.

Pozostałe certyfikaty z Top 10:

6 AWS Certified Cloud Practitioner (113 932 USD)
7 AWS Certified SysOps Administrator Associate (111 966 USD)
8 Microsoft Azure Fundamentals (110 000 USD)
9 Google Associate Cloud Engineer (109 415 USD)
10 Microsoft Certified: Azure Administrator Associate (107 683 USD).

Według Canalysa wydatki na usługi infrastruktury chmurowej na świecie wzrosły w 2022 r. o 29 proc. r/r, do 247,1 mld dol. W IV kw. 2022 r. AWS, Microsoft i Google mieli w sumie 65 proc. udziału w wydatkach klientów.

Źródło: CRN USA wg danych Simplilearn